Ринок нерухомости

Нинішнє літо видалося одним з дуже жарких — з точки зору метеорологів.

А ось політична і економічна ситуації дещо знизили власний весняний загострення. ВВП потихеньку росте, гривня кріпиться, зарплати підвищуються — начебто, картина складається досить оптимістична. Давайте вдивимося в неї пильніше і розглянемо ту її частину, яка називається «київський ринок першої нерухомості».

Київ росте

Якщо вірити даним Київського управління статистики, то динаміка ринку першої нерухомості показує просто чудові показники. Так, за перше півріччя 2019 роки ринок нерухомості житла Києва поповнився на 430 тис. Кв.м — власне стільки житлових «квадратів» було відкрито за даний етап. Інакше кажучи квартир в столиці за шість місяців стало більше на 6,5 тис. До речі, в цьому році вирішилося питання по недобудов банку Аркада, будувати продовжить Stolitsa Group, докладніше дивіться за посиланням https://biz.liga.net/all/nedvizhimost/article/nedostroi-banka-arkada-perehodyat-k-stolitsa-group-da-no-eto-ne-tochno-razbor.

Загалом, я б сказала що затоварення столичного нерухомого ринку триває. Скільки може тривати подібна тенденція сказати важко. Єдине, в чому можна бути впевненим на 100%, так це в тому, що вічно це тривати не може. Зрозуміло, в тому вигляді, в якому ринок нерухомого майна перебуває сьогодні. Якщо продовжувати стільки будувати — і не активізувати при цьому купівельний інтерес (насамперед — впровадженням механізму позики під заставу нерухомості на покупку житла під нормальний відсоток), то коли небудь пропозицію буде настільки перевищувати інтерес, що забудовникам буде не так просто викликати інтерес інвестора. Цікаво, що цей приріст практично на третину перевищує торішню динаміку. За даними Кіевстата, вся площа прийнятого в експлуатацію житла на 28,9% збільшила показники першого півріччя 2018 року. Нагадаю, що в першому півріччі 2018 року було відкрито 334 тис. Кв.м або 5 тис. Квартир. Правда, підсумки 2018 виглядали однаково вражаюче — кількість нових метрів перевищила 1 млн, а число нових квартир зросла на 20 тис.

Кому потрібні нові квартири

Якщо вірити даним аналітиків, то інтерес потенційних покупців до споруджуваного житла потроху зменшується. Так, наприклад, за даними аналітичного центру DOM.RIA, в цьому році тенденція зміщення попиту в бік на вторинному ринку отримала подальший розвиток. Інтерес до новобудов знизився у 6% від усієї кількості можливих покупців. Якщо в 2018 році квартирами на первинному ринку цікавилися 24% користувачів ресурсу, то в 2019 їх число знизилося до 18%. А ось кількість користувачів, які підшукують квартиру виключно на ринку вторинної нерухомості, навпаки збільшилася. Якщо в 2018 році їх було всього 23%, то в цьому році тільки готовими квартирами цікавилося вже 29% споживачів.

Така тенденція, я так думаю, цілком закономірна. По-перше, взявши до уваги реалії інвестування в українські новобудови — а конкретно, практично повна недотримання забудовниками термінів виконання власних зобов’язань — я цілком розумію прагнення людей уникнути як фінансових, так і нематеріальних втрат, які супроводжують такі ж вкладення. Друге, як я вже багато разів підкреслювала, сучасна вторинне житло істотно змінилася. Точніше, даний ринок уже чітко розділився на 2 сегменти: старої і нової на вторинному ринку. І якщо старий житловий фонд для більшості виглядає погано якщо порівнювати з першою нерухомістю, то готові квартири в нових будинках цілком можуть конкурувати з пропозиціями забудовників.

Обратите внимание:  Выбираем моющиеся обои для ванной комнаты - решение всех вопросов

При цьому рівень конкуренції між первинним і нової вторинним житлом протягом певного часу буде ставати більше. І мені чомусь здається, що більшість забудовників скоро «схаменуться» і теж постараються зайняти власну ринкову нішу нової на вторинному ринку.

Думаю, що вже дуже скоро багато великі забудовники обзаведуться підрозділами, що пропонують власним клієнтам готові квартири в їх нових будинках. Більш того, я не виключаю ситуації, коли забудовник запропонує інвесторам, які продають нові квартири на ринку вторинної нерухомості, викупити цю нерухомість — для того, щоб самому вивести її на ринок вторинного житла по необхідної для нього вартості. Такий крок дасть можливість забудовникам вбити відразу 2-ух зайців: забезпечити інвесторам дуже низький рівень прибутку і уникнути з ним подальшої конкуренції. Єдине — робити подібний крок можна тільки наприклад, якщо забудовник має дуже міцної фінансової «подушкою безпеки». В іншому випадку, рух в даних напрямку може стати кроком до фінансової безодня.