Гормон інсулін синтезується підшлунковою залозою та є необхідним для підтримки нормального рівня глюкози в крові. Він також регулює вуглеводний та ліпідний обмін, сприяє виведенню надлишків натрію з організму. Секреція гормону ділиться на базальну (незалежну від їжі) та харчову — пов’язану з харчуванням.
У разі, коли підшлункова залоза не може продукувати достатню кількість інсуліну, рівень цукру в крові зростає, і глюкоза не може потрапити з кров’ю до тканин та органів. Як результат, розвивається гіпоглікемія й цукровий діабет І типу.
Друга причина порушення метаболізму – втрата чутливості клітин до інсуліну. У такому випадку спостерігається високий рівень цукру – гіперглікемія та розвивається діабет ІІ типу. Від супроводжується також порушенням ліпідного обміну та ожирінням (у будь-якому віці).
Для підтвердження діабету І чи ІІ типу необхідна своєчасна діагностика. Одним із скринінгових тестів є аналіз крові на інсулін, здати який недорого можна в медичній лабораторії NIKOLAB https://nikolab.com.ua/uk/. Дослідження виконуються для дорослих та дітей з використанням сучасного обладнання, що гарантує точність результатів.
Коли призначають аналіз крові на визначення рівня інсуліну?
Наступні симптоми можуть свідчити про розвиток діабету, тому потребують звернення до лікаря та ретельного обстеження:
- прояви інсулінорезистентності, коли тканини не можуть нормально реагувати на гормон підшлункової залози (ожиріння);
- симптоми гіпер- або гіпоглікемії: спрага, збільшення частоти сечовиділення, загальна слабкість, сухість у роті, спрага;
- порушення ліпідного обміну;
- пухлини підшлункової залози, що провокують гіпоглікемію після фізичних навантажень.
Проведення аналізу дозволяє оцінити такі показники, як інсулінорезистентність, кількість інсуліну, що синтезується підшлунковою, та зміна його концентрації під час лікування. Діагностику може призначити сімейний лікар, акушер-гінеколог, ендокринолог, педіатр. Дізнатись про правила підготовки, інші особливості аналізу крові на інсулін та його розшифровку можна тут https://nikolab.com.ua/uk/prices/1230-2/.
Чому необхідно перевіряти рівень інсуліну?
Відсутність своєчасної діагностики та медикаментозного лікування може призвести до розвитку інсулінозалежного цукрового діабету. В такому випадку підшлункова залоза не синтезує гормон самостійно, і його необхідно щодня вводити в організм.
Важке погіршення стану може виникнути також у випадку надмірної кількості інсуліну в крові, що спричиняє гіпоглікемію та часто завершується комою, яка загрожує життю пацієнта. Ожиріння, яке супроводжує діабет ІІ типу, призводить до розвитку захворювань серцево-судинної системи й також потребує обов’язкового лікування.
Аналіз крові на інсулін: референтні значення
Кількість гормону в крові не є постійною та змінюється залежно від раціону, фізичних навантажень, періоду доби. Нормальними вважаються показники від 4,03 до 23,4 МО/мл. Якщо відмічаються відхилення від норми, інтерпретувати результат може тільки лікар, який поставить правильний діагноз з урахуванням симптомів та анамнезу пацієнта.
Можливі варіанти інтерпретації:
- Підвищений рівень може свідчити про: інсуліному, захворювання надниркових залоз, ожиріння, пухлини, полікістоз яєчників, непереносимість фруктози, діабет.
- Зниження показників може бути викликане загальною перевтомою та виснаженням організму, цукровим діабетом.
Щоб отримати достовірні результати, необхідно дотримуватись правил підготовки до дослідження, з якими пацієнта ознайомлять у лабораторії або лікар під час прийому.
Правила підготовки до аналізу на інсулін
Кров з вени здають натщесерце, при цьому необхідно утриматись від:
- вживання алкоголю;
- значних фізичних навантажень;
- важкої та жирної їжі;
- куріння;
- стресових ситуацій.
Необхідно повідомити лікаря, якщо ви постійно приймаєте певні препарати, адже це може вплинути на результат. По можливості їх відміняють на 1 добу (але лише за призначенням лікаря).